flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Нове у законодавстві: Кримінальний кодекс України доповнено нормами, спрямованими на запобігання тероризму.

15 травня 2023, 12:14

28 квітня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України у зв’язку з ратифікацією Додаткового протоколу до Конвенції Ради Європи про запобігання тероризму, а також до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення боротьби з тероризмом».

Вказаним Законом Кримінальний кодекс України доповнено статтею 258-6, яка має назву «Перетинання державного кордону України з терористичною метою». Частина перша даної статті передбачає відповідальність за перетинання державного кордону України для здійснення діяльності, яка відповідно до закону є терористичною. Кваліфікуючими ознаками даного злочину є вчинення злочину повторно або службовою особою з використанням свого службового становища (частина друга статті), а також вчинення під час дії надзвичайного або воєнного стану (частина третя статті).

Також вказана стаття передбачає можливість звільнення особи від кримінальної відповідальності за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, якщо вона добровільно відмовилася від подальшої злочинної діяльності, повідомила правоохоронний орган про цей злочин, сприяла запобіганню або припиненню терористичної діяльності, пов’язаної із вчиненим нею злочином (частина четверта статті).

Крім того, статтю 258-4 Кримінального кодексу України викладено у новій редакції, відповідно до якої стаття тепер має назву «Сприяння вчиненню терористичного акту, проходження навчання тероризму».

Частина перша даної статті передбачає відповідальність за вербування, озброєння, навчання особи з метою вчинення терористичного акту, а так само використання особи з цією метою, проходження навчання тероризму. Кваліфікуючими ознаками даного злочину є вчинення злочину щодо кількох осіб (крім проходження навчання тероризму) або повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням свого службового становища (частина друга статті),  а також вчинення особою, яка здійснює злочинний вплив, або є особою, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі у статусі "вора в законі" (частина четверта статті).

Також вищевказана стаття передбачає можливість звільнення особи від кримінальної відповідальності за діяння, передбачене частиною першою цієї статті в частині проходження навчання тероризму, якщо вона добровільно відмовилася від подальшої злочинної діяльності, повідомила правоохоронний орган про цей злочин, сприяла запобіганню або припиненню терористичної діяльності, пов’язаної із вчиненим нею злочином (частина третя статті). Згідно примітки до статті під проходженням навчання тероризму в цій статті слід розуміти отримання особою інструкцій, включаючи набуття знань чи практичних навичок, від іншої особи щодо виготовлення або використання вибухових речовин, вогнепальної чи іншої зброї або шкідливих чи небезпечних речовин, або щодо інших специфічних методів чи засобів з метою здійснення діяльності, яка відповідно до закону є терористичною.